Jdi na obsah Jdi na menu
 

Zmlazení keřů, stříhání a tvarování živých plotů a keřových skupin


I této kategorií prací je třeba věnovat zvýšenou pozornost. Mezi důležitou roli keřů, totiž patří i jejich kvetení. Podle toho, na jakých výhonech keře kvetou a taky v kterém ročním období, by se měl provádět i jejich řez.

Existují teoreticky 4 skupiny - keře kvetoucí na loňských / jednoletých / výhonech na konci
-         keře kvetoucí na loňských výhonech po celé délce
-         keře  kvetoucí na 2 letých 
-         keře kvetoucí na kmeni či kosterních větvích                                                 

Řez keřů by se měl nejlépe provádět v měsíci únoru až březnu. Samozřejmě je možno provádět řez i v jiných měsících, keře si s řezem většinou poradí a to kvůli jejich schopnosti  vytvářet nové výhony např. z kořenů anebo ze spících pupenů na bázi rostlin. Při výsadbě je doporučováno provést řez keřů na 1/3    1/2 délky a to NESTEJNOMĚRNĚ. Tohle je důležité pro jejich další vývoj. Zhruba po 2-3 letech je třeba provést opravný / výchovný / řez.  V dalších letech provádíme řez mrtvých a suchých větví, vyřezáváme nemocné či křižující se výhony.  Některé staré keře je možno seříznout sesazovacím řezem / tzv. na pařez / , v žádném případě by však tento řez neměl probíhat každým rokem. I když mají keře obrovskou schopnost obnovy výhonů, při každoročním radikálním řezu většinou nedosáhneme jejich kvetení.
 
 
PORADÍME, OŘEŽEME A ZATVARUJEME a PŘITOM NEPOŠKODÍME.
 
Zpět Úvodní strana Dále